Corona Virüsü ve Sosyal Çalışma

 

11

Türkiye’de yaygin adiyla yesil sosyal çalisma, benim kullandigim tabirle çevre odakli sosyal çalisma, küresel isinma ve çevreyle ilgili sosyal sorunlarin daha da belirgin bir sekilde yasami olumsuz yönde etkilemeye baslamasiyla birlikte  sosyal çalisma uygulamalarini sekillendiren bir yaklasim haline gelmeye basladi. Çevre odakli sosyal çalisma uygulamalari baglaminda ele alabilecegimiz afetler de bunu daha fazla hissediyoruz. Öte yandan Dominelli’nin(1) ‘de belirttigi üzere yesil sosyal çalisma uygulamalarinin odaklarindan biri  olan salgin hastaliklar da  hayatimizda daha fazla yer alacak bir  sorun haline gelmekte… Bu durum, biyolojik silah olup olmadigi tartisilan, tartisilirken yayinlan Corona virüsüyle birlikte, bizi  bu alanda neler yapabilecegimizi/ yapamayacagimizi tartismaya sevk ediyor.

Çevre odakli sosyal çalisma tartismalari yeni olsa da, halk sagligi açisindan sorunu ele alirsak aslinda bu konunun sosyal çalisma açisindan yeni bir konu olmadigini söyleyebiliriz. Zira halk sagligi disiplini ve sosyal çalisma disiplini arasindaki güçlü bir bag  bulunmaktadir. New York Tüberküloz Dernegi yöneticisi Harry L Hopkins, bu bagi “ sosyal çalisma ve halk sagligi arasinda ayrilamaz ve yapay  sinirlarla bölünmez bir iliski  vardir, sosyal çalisma meslegi, halk sagligi hareketinin her zerresindedir ve her noktada halk sagligi hareketini dogrudan etkilemistir”  diyerek açiklamaktadir (2). Her ne kadar bu bagin  Cederbaum  ve ark. (3),  aktivist Dorothea Dix’in özellikle akil sagligi ile ilgili lobicilik çalismalarina ve James Adams’in sosyal eylemlerine dayandirilan bir tarihçesi oldugunu belirtse de  halk sagiligi uygulamalarinin gelisimiyle birlikte sosyal çalisma uygulamalari da gelismekte ve sosyal çalisma meslegi halkin ihtiyaçlarinin yönetilmesi konusunda yeni misyonlar  üstlenmektedir.

Literatüre bakildiginda, sosyal çalisma meslegi ve salginlarla ilgili deneyimlerin HIV/ AIDS ve Ebola  ile ilgili oldugunu söylemek mümkün (3) . Öte yandan 2017’de ABD’de opiod salgininin da sosyal çalismaci mesleginin odaginda oldugu görülmektedir (4). Ancak salgin hastaliklara dair nasil bir yol izleyecegimize dair deneyimlerin oldugunu söyleyemeyecek kadar az deneyime sahibiz.  Bu nedenle Berg-Weger ‘in (5 ) de belirttigi üzere  halk sagligi alaninda sosyal çalismacilarin bilgi ve becerilerini arttirmasina ihtiyaç var. Bu baglamda Park ve Lee (6) tarafindan kaleme alinan “The Role of Social Work for Foreign Residents in an Epidemic: The MERS Crisis in the Republic of Korea” adli makalenin sonuç bölümünde söylenenlere kulak vermenin önemli oldugu oldugunu düsünüyorum . Park ve Lee’nin, Kore’de yasanan MERS salginin ardinin ardindan yazdiklari makalede Kore’de yasayan yabancilara yönelik neler yapilmasi gerektigini tartistiyor,makalenin sonuç kisminda yazarlar:

  1. Makro düzeyde, sosyal çalismacilarin salgin ile ilgili toplum egitimi çalismalari gerçeklestirmeleri ( salgin , salginin günlük yasama nasil etki edecegi hakkinda halka bilgi vermek gibi…)
  2. Sosyal çalismacilarin panik kaygi, öfke ve yalnizlik gibi psikolojik ve duygusal sorunlarin etiklerini azaltmaya yönelik çalismalarin gerçeklestirilmesi gerektigini,
  3. Sosyal çalismacilarin enfekte olan hastalarin belirlenmesi, tedavi ve karantina süreçlerinde hastalara ve ailelerine yönelik mesleki çalismalar  gerçeklestirebilecegini,
  4. Salginla alakali nasil hareket edilecegi konusunda sosyal çalismacilarin bilgi ve becerilerinin arttirilmasi için çalismalar yapilmasinin ve farkli ülkelerdeki deneyimlerin diger ülkelere aktarilmasinin gerektigini(6) belirtiyorlar

Yol gösterici oldugunu düsündügüm bu makale bize neler yapabilecegimizi söylüyor gibi. Ama yine de bu konuyu tartismaya ihtiyaç var. Bu baglamda sosyal çalismacilar kendilerine salgin hastaliklara karsi neler yapilabilecegini sormali, bu konuyu tartismalidir.  Tabi ki  2009 yilinda H1N1 nedeniyle vefaat eden meslektasimiz Deniz Güngör de (7) de unutulmamalidir.  Sosyal çalismacilar önce kendi iyiligini korumasi gerektigini unutmadan, Camus’un Vebasi’ndaki Dr.Rieux gibi olmasa da tasin altina elini koymalidir.

 

Kaynakça

1.Dominelli, L. (2012). Green social work: From environmental crises to environmental justice. Polity

2. https://ajph.aphapublications.org/doi/10.2105/AJPH.2017.304005

3.Cederbaum, J. A., Ross, A. M., Ruth, B. J., & Keefe, R. H. (2019). Public health social work as a unifying framework for social work’s grand challenges. Social work64(1), 9-18.

4. https://tr.euronews.com/2017/10/27/abdde-opioid-krizi-buyuyor

5.Wager, M. B. (2016). Social Work and Social Welfare: An Invitation.

6. Park, H.-J., & Lee, B. J. (2016). The Role of Social Work for Foreign Residents in an Epidemic: The MERS Crisis in the Republic of Korea. Social Work in Public Health, 31(7), 656–664.doi:10.1080/19371918.2016.1160352

7. http://www.milliyet.com.tr/gundem/sosyal-calisma-uzmani-domuz-gribinden-oldu-1165884

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s