UZAĞIZ AMA AYRI DEĞİLİZ YA: BU BİR DÜNA SOSYAL HİZMET GÜNÜ YAZISIDIR

2020-WSWD-PO-Bowing-600

Bugün Dünya Sosyal Hizmet Günü. Her iki yılda bir değişen  temayla kutlanıyor Dünya Sosyal Hizmet Günü. Bu yılın teması geçen yıl da olduğu gibi insan ilişkilerinin önemi. Ajandanın geçmiş temalarından farklı bu tema (diğer temalar, küresel eyleme dair bir çağrı yaparken, bu tema, yani insan ilişkilerinin önemine vurgu yapıyor), sosyal hizmet mesleğinin (eğer ABD’de kabul görmüş mesleki  değerleri kabul edersek) değerlerinden biri.

Sosyal hizmet uzmanları bilir, insan ilişkilerinin önemini. Karşılaştığımız her sorunda, sorunu çözmek için elimizde ne kadar araç olsa da, sorunu bizim çözemeyeceğini, sorunu ancak ve ancak müracaatçıların, bizim popüler tabirimizle çevresi içinde birey olarak,  kendi güçleriyle yani sosyal sistemlerle çözebileceğini. Çözülmez “büyük” sorunların, insanların birbiriyle temas etmesiyle mucizevi bir şekilde nasıl çözüldüğünü ( bizim sanat dediğimiz şey sanırım bu) görüp bu güce hayran kalan, mesleğe “mesleki tatmin” ile bağlanan sosyal hizmet uzmanları bilirler, karmaşanın içinde her zaman bir çözümün olduğunu,  insanın insana temas etmesiyle çözümün her zaman karşımızda bulunduğunu.

Bugün Dünya Sosyal Hizmet Günü. Dünyanın pek sosyal hizmet gününü kutlayası yok fakat . İzole ederek kendini, yaşadığı sorunları çözmeye çalışıyor insanoğlu çünkü. Bir virüs var, ne sınır dinliyor, ne de insan. İnsanoğlunun en büyük korkusu ölümle sınıyor karşılaştığı herkesi. Ve virüs  öğretiyor insanlar arasında sınırların olmadığını, insanın insana muhtaç olduğunu, yaşadığımız sorunların ortak olduğunu, her ne kadar fiziki olarak ayrı düşsek de  sorunların çözümünün de “bizde” olduğunu

Son dönemde tüm konuşmalarımız , insanlar arasında  mesafenin korunmasıyla başlıyor.  Fiziki mesafeler önemli olsa da  fiziki mesafeler korunsa da  şu an yaşadığımız sorunun çözümü  sosyal mesafeleri ortadan kaldırmakta yani insan ilişkilerinin geliştirilmesinde . Büyük bir korkuyla olanları izleyenler için de,  büyük bir rahatlıkla aman bize bir şey olmaz diyenler  için de bu böyle.  Şimdi Dünya Sosyal Hizmet Gününü kutlarken, sosyal hizmet mesleğinin ve sosyal hizmet uzmanlarının kıymetini anlamaya çalışırken (lütfen çalışın), aynı zamanda sosyal mesafeleri ortadan kaldırmanın yollarını fiziksel mesafemizi koruyarak nasıl sağlayacağımızı konuşma zamanı! Tıpkı IFSW’nin güncellenen afiş de olduğu gibi!

Altın gününü skype üzerinden yapan  gün arkadaşlarının  dediği gibi, birbirimize uzağız ama ayrı değiliz ya….

Birbirimize uzak olmamıza karşın ayrı olmadığımız günlere,

Dünya Sosyal Hizmet Günü Kutlu Olsun!

Umut Yanardağ

Sosyal hizmet uzmanı, Dr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s