Çeviri: Güney Koreli Sosyal Hizmet Uzmanları Covid-19’la Mücadele Deneyimlerini Paylaşıyor

SouthKoreaMealDeliveryFeatured

 

Dünya Covid 19 virüsiyle savaşıyor. Bu kavgada, sosyal hizmet uzmanları da savaş alanında ön planda, umarız bu mücadele yakında sona erer. Biz Kore Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği olarak, dünyanın dört bir tarafındaki meslektaşlarımızla Kore’nin Covid-19 ile nasıl başa çıktığını paylaşmak istiyoruz. Umarım deneyimlerimizi paylaşmak diğer ülkeler için ilham kaynağı ve referans olur.

22 Mart itibariyle dünya çapında 186 ülkede yaklaşık üç yüz bin vaka doğrulanmış ve 12747 kişi Covid-19’dan hayatını kaybetmişken, Kore’de 8897 Covid 19 vakası doğrulandı ve 104 kişi hayatını kaybetti.Dünya Sağlık Örgütü, 11 Mart 2003’den bu yana (Sars nedeniyle) ikinci kez pandemi ilan etti.Kore hükümeti ayrıca, Kore’nin Daegu ve Gyeongsangbuk-do’nın bazı bölümlerini 15 Mart’ta özel afet alanları olarak tanımladı.

En önemli kişilerarası hizmetler olarak tanımlayabileceğimiz sosyal refah dağıtım sistemi ve sosyal refah hizmetleri, geçmişte olduğu gibi Covid-19 krizinde de gerçekleşmeye devam etti. Salgının önlenmesine dair hükümet önlemleri doğrultusunda kişilere yönelik hizmetlerin durdurulması doğal bir adım olarak görülse de, Koreli sosyal hizmet uzmanları sahada çalışmaya devam ettiler. Sosyal hizmet uzmanları olarak bizler, insanların sağlık koşullarını  kontrol etmeye, dört elle yemek servisi gerçekleştirdik. Buna ek olarak, bazıları karantina altında olsa da,  sosyal hizmet uzmanları yaşam tesislerindekiler kendilerini adadılar.

Tekrar erteleme olasılığı olsa da, Kore’de eğitim öğretime Nisan Ayında başlanması planlanıyor. Birçok üniversite online olarak eğitim hizmetlerini yapılandırıyor. Bu nedenle, kamu ve özel sektör bu türden  yeni alternatif hizmetleri geliştirmeyi tasarlıyor. Kore’de ABD’deki uygulamalara benzer olarak merkezi bağış toplama toplulukları bulunmaktaı. Covid-19’un yol açtığı zararların karşılamak için topluluğa  57 milyon dolar bağışlandı,  bu miktarın yaklaşık üçte biri olan 19 milyon bu dönemde kullanıldı. Kore Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği de , 11 Mart’tan itibaren merkezi bağış fonu deteğiyle  Covid-19 ile ilgili destek çalışmalarına başladı.  Bu bağlamda, Covid-19’dan en çok etkilenen Daegu ve Gyeonbuk bölgesinde sosyal hizmet uzmanları acil psikolojik destek sağladı. Başta karantina altında bulunan kuruluşlar olmak üzere tüm tesislerin ihtiyaçları karşılandı.

Öte yandan profesyonel sağlık hizmeti sunan firmalarla görüşme yaparak, ülke genelinde  depresyondaki sosyal hizmet uzmanlarını, stres kontrolüne dair uygulamalar aracılığıyla motive etmeye çalışıyoruz. Ayrıca sosyal refah tesislerini ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda desteklemeyi planlıyoruz. Bu bağlamda,her yerel dernek, bağış toplama ve hijyen ürünlerinin bağışı toplama topluluğunu desteklemektedir. Sadece dernekler değil aynı zamanda bireyler de   en çok etkilenen yerler olan Daegu ve Gyeongbuk’ta sosyal çalışmacıları ve yaşam tesisleri desteklemektedir.

Son olarak, Covid-19 olayıyla bağlantılı olarak, Kore SHUDER olarak, bir grup sosyal refah tepkisi geliştirmek istiyoruz. Covid-19 ile mücadele için Pan sosyal refah gücü kurulmasına yardımcı olacağız. Görev  gücü, Geçen sene sosyal refah kongresine katılan ülkelerden üyeler ve katılması beklenen ülkelerden üyelerle 26 üyeden oluşacak. Gelecekte gerçekleştireceğimiz faaliyetleri facebook ve web sayfamızdan paylaşacağız. Lütfen gelecekte gerçekleştireceğimiz faaliyetlere alaka gösteriniz.

Şu anda kimse Covid-19 salgının nasıl sonlanacağını bilmiyor ve maalesef dünya çapında  salgın yayılıyor.Afetler sosyal dezavantajlılar için daha ölümcül. Sosyal hizmet uzmanları olarak bizler, sosyal dezavantajlıları , kendi öznel koşulları nedeniyle  savunacağız.Bu yüzden sosyal hizmet uzmanları olarak daha güçlü olmalı ve sağlıklı kalmalıyız.

Dünya için içtenlikle dua edin!

Çeviri: https://www.ifsw.org/south-korean-social-workers-share-their-experience-in-fighting-covid-19/?fbclid=IwAR0Cs7hFV79slataOnuOdco-ywImDFMfVo2gpAlwjMTP58a5BUVbcA0Kv5ksayfasından yapılmıştır ( birebir çeviri değildir)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s