Bir podcast kaydının hikayesi: Şerif Issı

ıssı

Sosyal çalışma podcaste başladığımdan bu yana en heyecanlı  kayıtlarından birini 22 Nisan 2020’de yaptım. Konuğum sanırım en popüler sosyal hizmet uzmanıydı ( her ne kadar twitter’da farkı yanıtlar gelsede) : Şerif Issı. Tüm Türkiye ve tabi ki bizler onu teledanış programındaki etkili iletişim yönetimi ile tanıdık. Bu yazıyı yazarken baktım 211 bin kişi izlemiş “Hatice” hanımla yapmış olduğu görüşmeyi. Yaklaşık bir altı ay önce, acaba nasıl ulaşırım diye düşünürken sosyal medya hesabından  kendisine davet gönderdim. Podcast kaydını yapacağımı duyurduğumda gelen şaşkınlık ve sevinci yaşamıştım ne yalan söyleyim davetimi kabul edince. Malcom Payne, Neil Thopmpson ve Şerif Issı ile arkadaşım diye takılıyordum arkadaşlara. Pandemi başlangıcında ulaşıp davet ettim podcaste,  bir eğitimde olduğunu daha sonra değerlendirebileceğimizi  belirtmişti. Bir şansımı deneyim diyerek yazdım ve bir küçük görüşmenin ardından kabul etti yayın teklifimi.  Bir saat boyunca konuştuk kendisiyle. O anlattıkça içimde doğan hayranlığı sanırım Ufuk Coşkun ile yaptım kayıtta hissetmiştim. Yaratıcılık, ihtiyaç görme ve yönetmenin farklı bir hikayesini anlatıyordu Issı. Hem de Almanya’ya göç eden birinci kuşağa dair hikayelerle.

Almanya’da yaz stajı yaparken  tanıştığım bir psikiyatristle söyleşimizde, herkes gitmek istiyor ama kimse gitmiyor demiştim. O da toplumsal bir travmadan bahsetmişti bana. Kuşaktan kuşağa aktarılan gitmek ile tanımlanmış ama gideme gerçeği ile şekillenmiş hikayeler.  Issı, gidememe gerçeği ile karşı karşıya kalan birinci kuşak yaşlılarla ilgili yapıp ettiklerini aktarınca aklıma birinci kuşağın türküleri geldi. ( bu türkülerin en fantastik olanı Yavuz Topcu-Almanyaya damızlık kalamamya : https://www.izlesene.com/video/yavuz-topcu-almanyaya-damizlik-kalamam-ya/9090949)

Issı anlattı ben dinledim , sosyal çalışma mesleğinin sihiri olarak adlandırabileceğimiz, herkesin gördüğünü sandığı ama kimsenin göremediği ihtiyaçları gören bir meslektaşın yapıp etmeleri, topluluk bahçeleri fikriyle bir arada olmak, kahvaltı yapmanın ne kadar kıymetli olduğu ve daha nicesi…  Ve nerede olursak olalım mesleki uygulamaların  benzerliklerini. 2016 yılında  IFSW Genel Sekreteri Rory Truell Ankara’ya geldiğinde akşam yemeğinde oturmuş ve konuşmuştuk. Demişti ki gezdiğim gördüğüm her yerde meslektaşların yapıp ettikleri o kadar benzer ve o kadar birbirinden farklı ki. Araya giren yerel bilgi, kültürel kodlar vb.’nden sıyrılmış bir mesleki bilinç var.

Herkesin aklında magazinsel görüntüler vardı. Ne yalan söyleyim yaptığı işi merak ediyordum. Ama  sormadım. Rayting kaygısı olmayan, tanıma ve anlamaya yönelik bir iş yaparken izleyici merakını bir yere bıraktım. İyi bir meslek elemanının hikayesini dinlerken aktı gitti zaman . Kayıdı yayına hazırlarken anlattıklarını tekrar dinledim (kayıtta teknik sorunlar var bazı yerlerde, profesyonel bir destek alamadım ev ortamında yaptığım için) ve hayranlığım bir kez daha arttı yapıp ettiklerine. Sosyal hizmet uzmanları yönetilmeyen sorularada yanıtlar aramak zorundalar diyen Issı ile sosyal çalışma podcastin yeni bölümü bu yazıyı bitirdikten sonra sisteme yükleyeceğim.

Not: Niye Cuma akşam 8 dedim. Çünkü işler yetişmiyor. Yoksa akşam 8 olmasının bir özelliği yok. Onca işin arasında bu kayıtları yapıyorum. İşin mi yok diyenlere şimdiden yanıtım işim çok bu nedenle daha fazla çalışıyorum. İyi dinlemeler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s