Tweetlerin ardından…

Psikologların mücadelesinin başarıyla sonuçlanmasının ardından sosyal medyada bir haftadır müthiş bir meslektaş dayanışması sergileniyor. Hashtag aktivizminin doruklarındayız. Bu sosyal medya kampanyaları bana öğrencilik yıllarında katıldığım, meslektaş buluşmalarına götürdü. Sosyal hizmet uzmanı olmanın Hacettepe’den mezun olmak olduğu, okul kültürünün meslektaşlığa aktarıldığı, herkesin birbirini tanıdığı SHÇEK’de örgütlü o küçük ama sesi gür çıkan  meslektaş toplantılarına. O günleri ve tabi ki daha öncesini bilenler bu hisle attılar tweetlerini. Mesleğin hormonlu bir şekilde büyümesinden dolayı, hiç tanımadığımız meslektaşlarımız, öğrenciler ve akademisyenlerle bir araya geldik. Dille alakalı bir dizi eleştiri (haklı yanları var) olsa da müthiş tweetler gördük . Sosyal medyanın anonimliği  sanki tek okuldan mezun olan o sıcak  küçük grubu akla getirdi.

 Akşamları bir etkinlik olarak sosyal medyada olmak, yazmak çizmek örgütlü olmanın gücü,  iyi gelmedi değil. Mutluyum bu süreçten Lakin hashtag aktivizminin tek başına işler bir yanının olmadığı, sosyal bir kampanyayla desteklenmesi gerektiğini, bu işin farklı boyutlarının olması gerektiğini, eğer bu boyutlar yerine getirilmese, her ne kadar bir araya gelmek için  ideal bir araç olsa da hastag aktivizminin  bir süre sonra  söneceğini, kolektif yeterliliğe dair inancın yiteceğini de unutmamak gerekiyor. Gündem olmak,  sıralamaya gelmek, ses duyurmaya tek başına yetmiyor.  Sesimizi duyurmak için zemin oluyor. Peki sonra ?

Bizim somut adımlarla gelecekteki adımları örgütlememiz gerekiyor. Bu konuda SHUDER muhakkak bir plana sahiptir. bu planı bizle paylaşması ve birlikte yapılacak adımları detaylandırmamız gerekiyor.Başka bir deyişle siyasi partileri ziyaret mi ? Milletvekilleri ile görüşmemi mi ? Cumhurbaşkanlığı’nda lobicilik yapabilecek kişilere ulaşmak mı ? Dava mı ? Ne yapılacak nasıl yapılacak bunu konuşmak gerekiyor.

Bu arada SHUDER’e üye olmak , bu aktivzmin yarattığı hissi daim olarak yaşamak demek. Hadi derneğe üye olun. Pek selamlar !

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s