Ne yapmalı (2)

Bu yazı çok kısa. Söyleceğim şey açık !Türkiye’de sosyal çalışma (sosyal hizmet) mesleğinin en büyük çıkmazı, toplum temelli uygulamalardan yoksun bir şekilde kurumsallaşmasıdır. Toplum çalışmalarına dair deneyimlerin az olması   uygulamadan gelen geribildirimlerle özgünleşen ve üretilen bilgiye de sahip olmamamıza neden oluyor. Toplumla çalışma alanlarının darlığı, sosyal çalışma mesleğinin yerelleşememesine de yol açıyor.

Bizim toplum çalışması gerçekleştireceğimiz sivil toplum örgütlerine ihtiyacımız var. SHUDER’den bağımsız, içinde yerel dinamiklerin de olduğu, farklı disiplinlerden insanların bir araya geldiği yapılara… Son değerlendirmelerimizi yaptık, bir grup dostla, böyle bir girişim başlatacağız.

Canlıların sosyal hizmetini odağına alan, toplum çalışması uygulamalarını yerelde destekleyecek, yeni bir yapı ! Buradan ilan ediyorum, buyrun ezberlediğiz dizeler sizin olsun, yeni sözler söyleme vakti şimdi !

 

Not: Yanlış anlaşılmaları önlemek için yazıyorum. Bu yapı ne SHUDER ile alakalı ne de SHUDER’e rakip. SHUDER’den bağımsız, profesyonel bir sivil toplum örgütü!

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s